Atminties praradimai

koduoja nuo alkoholio, privatus kodavimas nuo alkoholio, alkoholizmo gydymas, privatus gydymas nuo alkoholizmo, gydymas nuo alkoholizmo, gydymas nuo alkoholio, alkoholio gydymas, gydytis nuo alkoholizmo, gydo nuo alkoholizmo,  alkoholis,  gydymas nuo

„Juodos skylės“ yra buitiškas atminties praradimo terminas, o dažniausia to priežastis yra spartus alkoholio kiekio kraujyje padidėjimas. Tai kartais vadinama alkoholio sukelta amnezija. Naujų prisiminimų ir „užtemimų“ problemos yra greitos Alkoholio Koncentracijos Kraujyje (AKK) padidėjimo pasekmės, kurias dažniausiai sukelia per didelis gėrimas. Bet kokiu atveju alkoholio poveikis atminčiai skirtingiems žmonėms gali skirtis, priklausomai nuo alkoholio kiekio, fiziologinių savybių ir t.t.

💀 Įprastai asmuo turi viršyti 0.14g/100ml kraujyje ribą, kad atsirastų “Sąmonės užtemimas”. Kai asmuo yra blaivus, prisiminimai susidaro po to, kai pajuntamas įvykis yra apdorojamas trumpalaikėje atmintyje per procesą, vadinamą perkėlimo kodavimu. Tada per panašų procesą tas įvykis perkeliamas į ilgalaikę atmintį. Kai žmogus ką nors prisimena, jo smegenys atgauna atmintį iš ilgalaikės “saugyklos” ir perkelia informaciją į trumpalaikę atmintį, kol asmuo iš naujo patiria/prisimena įvykį. Mokslininkai ilgą laiką žino, kad alkoholis trukdo perduoti tiek kodavimą tiek paiešką tarp trumpalaikės ir ilgalaikės atminties.

Yra dvi alkoholio sukeltų užtemimų formos: Visiškas ir Dalinis/fragmentiškas.

💀 Visiškas užtemimas reiškia bendrą atminties praradimą, kol alkoholio kiekis kraujyje sumažėja ir atminties apdorojimo procesai sugrįžta.
💀 Dalinis (fragmentiškas) reiškia, kad asmuo gali ne iš karto atsiminti tai, kas įvyko, tačiau tam tikros užuominos gali paskatinti prisiminimus sugrįžti.

Yra didžiulis skirtumas tarp būvimo „Juodojoje skylėje“ ir visiško sąmonės netekimo. Kai žmogus visiškai praranda sąmonę, panašu, kad jis miegotų, nors greičiausiai jis nereaguoja į tokius dirgiklius kaip kalbėjimas ar palietimas. Kai asmuo atsijungia, arba yra „juodojoje skylėje“ (angliškai „blackout“), jis gali toliau priimti sprendimus, palaikyti pokalbius ir net toliau gerti. Jie atrodo sąmoningi, bet neprisimins, to kas nutiko. Tai yra labai rizikinga, nes asmuo gali bandyti vairuoti, turėti lytinių santykių ar atlikti kitokį rizikingą elgesį, kuris gali sukelti visišką žalą ir net mirtį. Gal būt ir patiems yra tekę pastebėti, kai žmogus jau „kalbasi su dievais“ ir nors jis dar gali eiti, kalbėti akivaizdu, kad šitos vakarėlio vietos neprisimins.
💀 Kas labiausiai gali nukentėti nuo „juodųjų skylių“ ?

Moterims yra didesnė rizika atsijungti nei vyrams, o jaunimui didesnė atsijungimo rizika, palyginti su vyresnio amžiaus žmonėms.

Hormonų, kūno sudėjimo ir fizinio dydžio skirtumai reiškia, kad moterys negali išgerti tiek daug alkoholio, kiek vyrai, netapdamos intoksikuotomis. Štai kodėl girtavimo apibrėžimas tarp lyčių skiriasi. Dėl to, kad moterys tampa neblaivios dėl mažesnio alkoholio vartojimo, jos taip pat patiria didesnę riziką atsidurti „juodoje skylėje“, nes jų AKK pakyla greičiau.

💀 Paprastai paaugliai ir jauni suaugusieji yra labiau linkę išgerti, o kai tai padaro, labiau linkę išgerti dar daugiau alkoholio. Tačiau jie taip pat neturi tiek patirties, kaip gerti saikingai ar gerti nuolatos, todėl jie labiau linkę pervertinti tai, kiek gali suvartoti, arba neįvertina, kiek jau suvartojo. Tai labai rizikinga ir kelia didelę riziką jauniems žmonėms patirti teisinių, finansinių, akademinių ir asmeninių padarinių, tokių kaip ligos, nuotaikos sutrikimai, seksualinis prievartavimas, fizinis smurtas, alkoholizmas ar galų gale policijos nuovada.

💀 Paaugliai ir jauni suaugusieji vis dar vystosi tiek fiziškai, tiek psichiškai, tiek emociškai. Vartojantys daug alkoholio, gali susigadinti smegenis, kol jos dar formuojasi, todėl jauniems žmonėms, kurie apsvaigę nuo alkoholio patiria atsijungimus, padidėja tikimybė, kad likusį gyvenimą jie turės atminties problemų.

Ar „juodų skylių“/atsijungimo atsiradimai byloja, kad esate alkoholikas?

Nors medicinos specialistai sutinka, kad apsvaigimas nuo alkoholio (prisigėrimas) nėra tas pats, kas alkoholio vartojimo sutrikimas (alkoholizmas), per daug geriant padidėja priklausomybės nuo alkoholio ir kompulsyvaus elgesio su alkoholio vartojimu rizika.

💀 Atminties praradimas išgėrus kažkada buvo laikomas vienu iš trijų pagrindinių alkoholizmo rodiklių, tačiau šiuo metu suprantama, kad „užtemimas“ yra susijęs su sparčiu AKK padidėjimu, ko pasekoje organizmui yra gerokai sunkiau tvarkytis su informacijos perdavimu.

Jei asmuo supranta, kad „juodos skylės“ yra labai pavojinga, jis gali nustoti gerti arba gali būti atsargesnis. Žmonės, patiriantys nuolatinį atminties praradimą išgėrus, gali turėti alkoholio vartojimo problemų.

Deivis Gvozdzinskas

Psichologas, priklausomybių konsultantas Vilniuje. Hipniterapiautas savamokslis, metodo Hipnozė nuo alkoholio kūrėjas. Hipnoterapija dar nebuvo tokia maloni. Alkoholizmo gydymas yra tai, ką veikiu. Susisiekime.

https://hipnozenuoalkoholio.lt/
Previous
Previous

Alkoholis filmuose

Next
Next

Alkoholikas niekada negeria vienas